זכרונות ילדות מגאלאץ שברומניה: יומן הילדות של יוליקה: הינשוף מאת ארנה אלה רובין
Rik
משולחנה של ארנה רובין (1927-2014)
ראשי תוכן עניינים סיפורים מהשואה יומן הילדות של יוליקה מעולמה של ארנה רובין על ארנה רובין האינטרנט הפרטי של ארנה
שני דורות מחלת החזרת הינשוף הטיול השפה הגרמנית שכנים מתכון הקרמשניט של ארנה מד הגובה של סבתא ארנה
זכרונות מגאלאץ שברומניה
יומן הילדות של יוליקה

הינשוף
מאת ארנה אלה רובין
תרגום מרומנית: צבי יוליאן רובין
תמונה מ-1958 כשיוליקה היה בן 4. משמאל לימין עומדות פלוריקה, ארנה וקלרה (אחת הסנדקיות של יוליקה). הילד משמאל הוא דאנוץ, הבן של פלוריקה, ואילו הילד מימין הוא יוליקה.

הפגישה המחודשת של יוליקה ודאנוץ

לחצר שלנו הגיעו שכנים חדשים (הדירות היו ממוקמות סביב חצר או חדר כניסה רחב בדומה לבתים ערביים - המתרגם). היה ניקו בחור רציני שהגיע לגאלאץ מהכפר כדי ללמוד חשמלאות וגם הצליח. והייתה גם פלוריקה אשתו מאותו הכפר של בעלה. פלוריקה הייתה בחורה פשוטה בלי השכלה מרשימה אבל הייתה חכמה ויפה. פלוריקה וניקו היו נוצרים אבל הייתה לנו שכנה נוספת, יהודיה, שלא עוררה הערכה ולא הייתה אהובה על שאר השכנים. את השכנה הזו פלוריקה כינתה "הינשוף" אולי גם בגלל צורתה החיצונית מלבד אופייה.

כאשר יוליקה* היה קטן הוא היה בוכה מדי פעם ברחוב וכל פעם הייתה לו סיבה אחרת. במקרה אחד הוא בכה בגלל שרצה לנסוע בחשמלית. אבל לי אותו היום לא התאים לנסוע בחשמלית. כמה שהסברתי לו זה לא עזר והוא בכה מרות שהוא רוצה לנסוע בחשמלית.

בשלב מסויים ראיתי את "הינשוף" מתקרבת אלינו מרחוק. למען האמת לא רציתי ש"הינשוף", שגם אני לא חיבבתי, תשמע את יוליקה מילל ובוכה ברחוב. אמרתי ליוליקה, שהיה אז בן פחות משלוש, "יוליקה, תפסיק לבכות בבקשה, גם "הינשוף" שמגיעה עכשיו צריכה לשמוע אותך בוכה?"

כמו במטה קסם יוליקה הפסיק לבכות כליל עד ש"הינשוף" התרחקה מספיק מאיתנו ואז יוליקה התחיל שוב לבכות אבל הפעם הרבה יותר חזק בעניין החשמלית.

(עם ניקו ופלוריקה היו לארנה וישראל בעלה יחסים מאוד טובים וחמים והם המשיכו להתכתב שנים רבות גם אחרי שעלינו לישראל ואני חידשתי את קשרי הילדות עם דאנוץ בנם יחידם - המתרגם.)

Rik

(ארנה רובין)

*יוליקה הוא צבי רובין, בנה יחידה של ארנה וכותב שורות אלו.קרא את הסיפור ברומנית, כולל את כתב היד המקורי

יומן הילדות של יוליקה

השפה הגרמנית מחלת החזרת הינשוף הטיול שכנים

נמל העיר גאלאץ שעל הדנובה. ארנה רובין גרה בגאלאץ שברומניה בין השנים 1961-1946.

גאלאץ שלנו


עורך ומתרגם מרומנית: צבי רובין
הערות ושאלות ניתן להפנות ל:
rubin.tzvi@gmail.com