Rik
משולחנה של ארנה רובין (1927-2014)
ראשי תוכן עניינים סיפורים מהשואה יומן הילדות של יוליקה מעולמה של ארנה רובין על ארנה רובין האינטרנט הפרטי של ארנה
ציור צילום תפירה ועוד... כתיבה ספרים שובבות מוסיקה משפחה ישראל רובין חברים תעודת הזהות של ארנה

מעולמה של ארנה רובין


חפצי בית ונוי בביתם של אלה וישראל רובין בשיכון בדימונה
שנות הששים והשבעים
מאת צבי יוליאן רובין

הסלון של הורי. בתמונה חלק משוקם מהמזנון כפי שהיה בסלון בית הורי בשנות השבעים. במדף העליון מימין לשמאל: מספר קלאסיקונים בשפה הגרמנית, מדחום מעץ זית משנות הששים, מצלמת הזורקי 4 המיתולוגית של אמי, מגדל פיזה המונח על קופסת התכשיטים שאמי הביאה מרומניה, קובייה הונגרית שאמי ניסתה לפתור בלי הצלחה, בית עם באר שאני הבאתי להורי במתנה מרומניה. במדף האמצעי מערכת תה שאמי קנתה באיטליה בדרכנו לארץ בראשית 1962, המערכת לא שלמה מאחר שמספר פריטים נשברו בדרך, מה שמאוד ציער את אימי. המדף התחתון לא זקוק להסבר. פריטים ופרטים נוספים למטה. המזנון נמצא בבית הורי, המיותם, שנפטרו זה לא מכבר.
סלון ביתנו בשנות השישים בדימונה כפי ששצוייר על ידי אמי ארנה אלה רובין. זה היה השיכון שעברנו אליו מהמעברה. על הקיר ציור של פרחים, אחד מני רבים שאמי ציירה.
מערכת להגשת תה ב-6 חלקים, בסגנון בווארי, שארנה רכשה באיטליה ב-1961 בדרכנו לארץ. המערכת היתה די יקרה ובדרך נשברו מספר חלקים, לצערה של ארנה, והמערכת כיום, כפי שניתן לראות בתמונה, אינה שלמה.
מצית לסיגריות מסוג Hestia משנות ה-60. זכר לימים שארנה עישנה שתיים שלוש סיגריות בשבוע.
קופסת תכשיטים עגולה מעץ שארנה הביאה איתה מרומניה בעליה לארץ ב-1961. ארנה לא גילתה עניין רב בתכשיטים והיא השתמשה בקופסה לאיכסן דברים שונים.
מד טמפרטורה הבנוי מצינורית זכוכית המלאה בכוהל אדום. המדחום נקנה בישראל ב-1962 ועשוי מעץ זית. פריט זה היה מוצב במשך שנים רבות, מרגע קניתו ועד מותה של ארנה, על מדף המזנון שבסלון ביתה.
משקפת תיאטרון. ארנה השתמשה במשקפת לעיתים רחוקות, אם בכלל. ארנה וישראל אהבו תיאטרון והם צפו בהרבה הצגות ביידיש וברומנית שהוצגו בדימונה בשנות השישים והשבעים.
אחד המשחקים האהובים על ארנה וישראל היה רמיקוב. משחק נוסף שארנה אהבה נקרא טאבינת המשוחק בקלפים רגילים ונפוץ ברומניה.
את ארנה סקרנה מאוד הקובייה ההונגרית למרות שלא הצליחה לסדר יותר מאשר פאה אחת.
זהו מכשיר הרדיו הראשון שלנו בארץ ונקנה בראשית שנות השישים בחנות (כנראה של פיליפ יצחק) בדימונה. זהו מכשיר שפופרתי ביתי של אמקור, מדגם אמרון, עם גלים ארוכים, בינוניים, קצרים ואפילו FM. תתפלאו לשמוע, אבל המכשיר עדיין עובד כמו גדול.

ארנה אהבה מאוד שעונים מכל הסוגים והגדלים. בתמונה נראה שעון מעורר שבנה (צבי, כותב שורות אלו) הביא לה מסין.

בית קטן מעץ עם באר וגלגל לשאיבת מים. הפריט הוא מתוצרת רומניה אבל אני (בנה, צבי) הבאתי אותו כמתנה מרומניה כשנסעתי לשם עם אשתי, אתי, לירח הדבש ב-1979. גם פריט זה היה מוצב שנים רבות על מזנונה של ארנה.

סכין ממתכת, מנירוסטה או אלומיניום, לפתיחת מעטפות ומכתבים שישראל (בעלה של ארנה) מצא ברחוב בגאלאץ שברומניה, בשנות ה-50, לפני עלייתנו לארץ. אני משתמש בסכין עד עצם היום הזה.

מעיל מונח על כיסא בביתנו. ציור בעפרון, אחד מני רבים, שאמי ציירה.

עורך ומתרגם מרומנית: צבי רובין
הערות ושאלות ניתן להפנות ל:
rubin.tzvi@gmail.com