Rik
משולחנה של ארנה רובין (1927-2014)
ראשי תוכן עניינים סיפורים מהשואה יומן הילדות של יוליקה מעולמה של ארנה רובין על ארנה רובין האינטרנט הפרטי של ארנה
הוקרה הקדמה שני דורות יומני קוציקה קישורים

אפליית כלבים שחורים באימוץ
המאמר נכתב לרגל יום הולדתו השלושים של שחורי שחל ב-13.12.2016
מאת צבי יוליאן רובין
שחורי 1986-1992
שחורי קשור עם שרשרת וטבעת הנעה על כבל פלדה

את שחורי קיבלנו מעזית, כלבת זאב שהיתה שייכת לאחד השכנים שלנו, ואביו היה כלב זאב גדול בשם רוקי שהסתובב בחווה החקלאית בדימונה (ההורים היו מעורבים מאחר שהיו ללא תעודות). באותה תקופה עברנו לגור בבית פרטי וקיבלתי עצת אחיתופל לקשור את שחורי באופן קבוע כדי שהוא ישמור על החצר שלנו באופן יעיל. אחרי זמן מה הבנו שעשינו טעות נוראית. לא רק שקשרנו את שחורי ופגענו באיכות חייו, אמנם עם כבל פלדה שאפשר לו תנועה חופשית לרוחב הגינה כולה, אלא שהוא נהיה גם אלים ותוקפני ולמעשה אני הייתי היחיד שיכל לטפל בו. בין היתר הוא נשך את בתי שירלי בת ה-9 וגם נשך שכן והסיוט שלי היה שילדים יכנסו לחצר שלנו בעקבות כדור תועה וכו'. עצה שלי: לעולם אל תקשרו כלב. שחורי היה הכלב הראשון והאחרון שקשרתי. שחורי מת בגיל 6 כנראה מאירוע טראומתי כלשהו, אולי עקיצה של נחש או עקרב או הרעלה מכוונת של אחד השכנים.

"תסמונת הכלב השחור" היא תופעה שנויה במחלוקת שלפיה מאמצי כלבים מוותרים על כלבים שחורים, בתהליך האימוץ, לטובתם של בעלי חיים עם צבעים בהירים.

התופעה יכולה להתרחש בגלל מספר הגורמים. מחקר זיהה סטיגמות נגד סוגים מסוימים של כלבים, והעובדה שכלבים גדולים ושחורים לעתים קרובות מתוארים כאגרסיביים בקולנוע ובטלביזיה.

יש מאמצים פוטנציאליים שמאמינים שצבע שחור של כלב קשור לרוע ומזל רע, בדומה לאמונה התפלה הנפוצה סביב חתולים שחורים, מה שמטה את בחירת הכלב המאומץ על פי הצבע. בנוסף, מקלטי בעלי חיים רבים מעלים תמונות של הכלבים שלהם לאתר האינטרנט של המקלט ועקב כך שכלבים שחורים לא מצטלמים היטב יש לכלבים בהירים יתרון נוסף בתהליך האימוץ. מחקר שנעשה על ידי שירותי בעלי החיים בלוס אנג'לס מאתגר חלק מטענות אלה וטוען כי 28% מהכלבים המאומצים הם שחורים. יחד עם זאת, תיאורית ההטיה טוענת שכלבים שחורים דינם להמתין זמן רב יותר לאימוץ מאשר כלבים בהירים וכן שלכלבים קטנים יש יתרון על פני הגדולים כך שלכלבים גדולים וגם שחורים יש בעיה כפולה ומכופלת ולכן התופעה לעיתים נקראת גם "תסמונת הכלב השחור הגדול".

מחקר נוסף מ-2011, שבוצע על ידי אגודת צער בעלי חיים האמריקאית (ASPCA) מראה שאצל מאמצים פוטנציאליים המראה והאסתטיקה של הכלב אף הם משחקים תפקיד חשוב באימוץ גורים וכלבים בוגרים כאחד וגם שלכלבים מנוקדים יש קשיים באימוץ.

בשנים האחרונות הנושא צובר תשומת לב תקשורתית ופעילי זכויות בעלי חיים פיתחו אתרי אינטרנט במגמה להילחם בתסמונת הכלב השחור הן על ידי חינוך הציבור והן על ידי הצגתם לראווה של כלבים שחורים בודדים המועמדים לאימוץ.

גם חתולים שחורים סובלים מאותה התופעה אך עם סטיגמה נוספת של אמונות תפלות הקשורות לכישוף. ערים מסוימות בארה"ב אוסרות אימוץ חתולים שחורים סביב ליל כל הקדושים מהחשש שהחתולים ישמשו כתשמישי חג או, גרוע יותר, יועלו לקורבן על ידי אלה שעוסקים בכישוף מאחר שחתולים שחורים וליל כל הקדושים בפולקלור העממי קשורים לכישוף.

בעוד רבים מעובדי המקלטים לבעלי חיים טוענים שהתופעה של "הכלב השחור הגדול" היא אמיתית, הרי בקרב חוקרים היא שנויה במחלוקת שכן מספר המחקרים הכמותיים הוא קטן.

תגית רשיון של עירית דימונה של שחורי, מספר 0406, מ-1987
יומני קוציקה
פיסות מחייהם של שלושה כלבים הגרים בגינה אחת וחברים נוספים ההולכים על ארבע וגם על שתיים
קוציקה בת חצי שנה

ארכיון

הערות ושאלות ניתן להפנות ל:
rubin.tzvi@gmail.com