Rik
משולחנה של ארנה רובין (1927-2014)
ראשי תוכן עניינים סיפורים מהשואה יומן הילדות של יוליקה מעולמה של ארנה רובין על ארנה רובין האינטרנט הפרטי של ארנה
הוקרה הקדמה שני דורות יומני קוציקה קישורים

תמונות מחייה של קלי
כלבת האלפא הקשישה שלנו
מאת צבי יוליאן רובין
2018 יוני
תעודת זהות
שם קלי, קיילי
תאריך לידה 1.9.2001
גיל מוות 17
גזע תחש מעורב
צבע שחור חום
עיקור כן
משקל 12.5 ק"ג
השגה אימוץ בגיל 5
אופי דעתנית, ממושמעת, לא חברמנית באופן מיוחד
מזון לא מפונקת, אוכלת כל, במיוחד שימורי בשר
מגורים כלבת גינה, דימונה, חדרה
גורים לא ידוע
בריאות טובה
מחלות פריצת דיסק, דלקת עיניים
תאריך מוות יום ראשון, 24 ליוני 2018, בשעה 23:35
מקום מוות גינת ביתנו-ביתה, דימונה
מקום קבורה ליד מסילת הברזל, דימונה; נקודות ציון 31.057 ,35.028
תאריך לא ידוע
כלבת תחש מעורבת
פברואר 2012
נילי, בתי, וקלי משחקות "מת"

את קלי קיבלנו מאולפת באופן בסיסי – ידעה לשבת, להושיט יד ולמשמע הפקודה "מת" או יריית אקדח עם אצבע שלופה והשמעת הצלילים "פיו...פיו" היא היתה נשכבת על גבה ללא ניע.

נובמבר 2008
במסדר צבאי

קלי מקדימה וז'וז'ו מאחור. קלי הייתה כלבה דעתנית ודומיננטית והשליטה את מרותה על הסביבה וכלבים יותר גדולים חששו ממנה ולמרות שלא הייתה תוקפנית באופן מיוחד נהמותיה היו מרתיעות. גם כשהייתה נכה, בסוף ימייה, כלבים לא התעסקו איתה. האם קלי הייתה אלפא? האם יש דבר כזה?

כלב אלפא – האמנם?
אפריל 2010
קרני בוקר חמימות

קלי וז'וז'ו לא שיחקו הרבה יחד. למרות זאת הן חילקו גינה אחת, בלי בעיות מיוחדות, במשך שמונה שנים תמימות מאחר שז'וז'ו תמיד ידעה מי בעלת הבית.

מאי 2014
פורים

למרות הפוזה המשעשעת קלי לא הייתה כלבה מתרפקת ואחת כזו שמשתעשעת עם באי הגינה או שקופצת לבעליה על הברכיים. קלי הייתה כלבה רצינית ומכל ששת הכלבים שלי, שהיו לי ויש לי, היא הייתה הממושמעת ביותר והיחידה שיכולתי לשחרר בלי רצועה מתוך ידיעה ברורה שהיא לא תתרחק ומיד תופיע ברגע שקוראים לה.

תאריך לא ידוע
נובחת

התמונה מטעה שכן ניתן לחשוב שקלי חסרת שיניים בצד אחד אך למעשה היא מתה בגיל 17 כשכל שינייה בפיה.
יוני 2018
התמונה האחרונה
אוקטובר 2009
גולן וקלי

את קלי אימצנו בגיל חמש. את קלי הביא לביתנו גולן, שבתמונה, שנילי בתי הכירה בשנת שירות. גולן חיפש לה בית מאחר שהיא לא התאימה למשפחה – תוקפנות ונשיכות, תופעות שאצלנו נעלמו. בתמונה נראה גולן שבא לבקר את קלי. נשאלת השאלה האם כדאי לאמץ כלב מבוגר? בהתאם לניסיון שלנו אז התשובה היא כן.

אוקטובר 2016
החברה האחרונה של קלי

אחרי שחזרנו מהקבורה (אשתי ואני) קוציקה נראתה מוטרדת מהיעדרה של חברתה לגינה בארבע השנים האחרונות וחיפשה אחריה במרץ ורחרחה במיוחד את המקומות שבהם נהגה קלי לרבוץ. נדמה לי שהמצב רוח הקודר הדביק גם את כלבת הטרייר העליזה והשובבה שלנו.

יולי 2016
עם האחות הקטנה

את קלי קיבלנו בגיל חמש מעוקרת ועד כמה שידוע לנו לא היו לה גורים. למען האמת תמיד התנגדתי לעיקור וסרוס כלבים משום שזה נראה לי מעשה הגובל בהתעללות. אך בהתאם לניסיון שלנו עם קלי רצוי לעקר או לסרס מאחר שזה מונע גורים שאיש לא חפץ בהם ויותר מכך - קלי הגיעה לגיל 17 מאוד בריאה וחיונית.
יולי 2015
העגילים האופנתיים של קלי

כיסוי לאוזניים מפאת זבובים ופרעושים טורדניים שפצעו את אוזניה של קלי.

פברואר 2015
בשלג

קלי לא סבלה מקור ומעולם לא נכנסה למלונה שלה והעדיפה מחסה טבעי בגינה מפאת פגעי מזג האוויר. רק בחורף האחרון לחייה הכנסנו אותה בלילות קרים או גשומים לחדר העבודה שלי.

אפריל 2018
זוהר-שלומית, נכדתנו, עם קלי וקוציקה
אפריל 2018
והדרת פני זקן

מאחר שקלי הייתה משותקת, בסוף ימיה, היה צורך לסעוד אותה ובמיוחד להגיש לה מים קרוב לפיה מספר רב של פעמים ביום מאחר שהייתה מתרחקת מהקערות בזחילה בלי יכולת לחזור. בנוסף, היה צורך לשנות את מיקומה מספר פעמים ביום, בגינה, בהתאם לכיווני השמש ומזג האוויר. הייתה לנו בעיה בנסיעות שכן חששנו לשלוח את קלי במצבה לפנסיון והיה צורך שמישהו שישגיח עליה ובני רון עזר לנו רבות לעמוד במשימה זו.

מעשים טובים וגידול כלבים
אוגוסט 2014
עם חברים

קלי, ז'וז'ו וקוציקה יוצאות לטייל בצוותא עם כותב שורות אלו. השלישייה גרה בכפיפה אחת, בגינת ביתנו, במשך שנה וחצי תוך כדי הרמוניה מלאה בלי קטטות וסכסוכים.

יולי 2016
מדדים לעת זיקנה

בשנה האחרונה לחייה קלי התקשתה ללכת עקב פריצת דיסק ובארבעת החודשים האחרונים רגליה האחוריות היו משותקות ולא יכלה ללכת. ניסינו תרופות שונות כמו משככי כאבים וסטרואידים אך לשווא. ניתוח לא בא בחשבון עקב גילה המתקדם. לא הסכמנו להרדים אותה מאחר שהיא לא סבלה מכאבים, חושי הראיה והשמיעה תפקדו היטב, יציאותיה היו תקינות, נהנתה לאכול, הגיבה בנביחות לאירועים בגינה ואף שמחה לצאת לטיולים למגרש המשחקים עם קוציקה (כלבתנו השנייה).

יוני 2018
חברות מבקרות את קלי

קלי מתה ביום ראשון, 24 ליוני 2018, בשעה 23:35 בגינת ביתנו-ביתה ונקברה בשעה 6:10 למחרת. הקבר של קלי צמוד לקברים של ז'וז'ו וקלי הזאבה ליד מסילת הברזל שבדימונה – נקודות ציון 31.057, 35.028 . בתמונה ג'ני, הכלבה של בני רון ויעל בת זוגתו, וקוציקה ליד הקבר הטרי של קלי.השעה האחרונה בחייה של קלי

שעה לפני מותה קלי אכלה ביצה קשה ברעבתנות אופיינית ואף שתתה מים בשקיקה. חצי שעה מאוחר יותר ניגשתי אליה והיא רבצה בצורה מוזרה. הצעתי לה את שרידי הביצה שקוציקה הותירה מאחוריה, מה שקלי נהגה לטרוף בהנאה, אך הפעם לא הייתה שום תגובה. גם פרוסת גבינה צהובה לא הועילה וכך גם שימורי הבשר שכה אהבה. הבנתי שזהו זה מאחר שהגיל המתקדם (17) לא הותיר מקום לאופטימיות.

נשמתה של קלי האטה תוך כדי נשימות שלוות בקצב יורד. היא לא גנחה ולא פרכסה וכעבור פחות משעה מתה מות נשיקה בלי ייסורים כמו שכל חייה לא חלתה במחלה קשה. כנראה שנהנתה מגנטיקה טובה כמו רוב בני האדם שמגיעים לגיל מופלג.

היה זה ליל קיץ בהיר ונעים (C° 23) וכוכבים ריצדו ממעל וקלי עזבה אותנו כשאנחנו לידה, מלטפים אותה ולוחשים לה מילות אחרונות של אהבה - בגינה שכה אהבה ושבה התגוררה בנעימים ב-12 השנים האחרונות לחייה.

עד עתה, למגינת ליבי, קברנו ארבעה כלבים מלבד קלי: ג'ינג'י, שחורי, קלי הראשונה וז'וז'ו ולמרות שמותה של קלי טרי נדמה לי שאת אובדנה לקחתי בצורה הכי קשה מאחר שסעדתי אותה באינטנסיביות במשך ארבעה חודשים תמימים מה שלא היה המקרה עם שאר הכלבים שלי ששם נדרשתי לטפל בהם בצמידות לכל היותר מספר ימים. מלבד זאת נדמה לי שהיא הייתה כלבה עם אופי ברור מה שהעצים את החותם שהשאירה בי.

קלי תחסר לי מאוד והגינה המיותמת (מלבד קוציקה) הפכה למראה מדכא. יחסר לי לקום בבוקר ולברר דבר ראשון מה שלומה ולהגיש לה מים לפה במיוחד בימי הקיץ החמים מה שעשיתי גם באמצע הלילה. פינות שונות בגינה מזכירות לי היכן קלי רבצה בשעות שונות של היום ועתה חלקות גינה אלו מיותמות - מוזר.

יותר על קלי
כלב אלפא – האמנם?
מעשים טובים וגידול כלבים


יומני קוציקה
פיסות מחייהם של שלושה כלבים הגרים בגינה אחת וחברים נוספים ההולכים על ארבע וגם על שתיים
קוציקה בת חצי שנה

ארכיון

הערות ושאלות ניתן להפנות ל:
rubin.tzvi@gmail.com