Rik
משולחנה של ארנה רובין (1927-2014)
ראשי תוכן עניינים סיפורים מהשואה יומן הילדות של יוליקה מעולמה של ארנה רובין על ארנה רובין האינטרנט הפרטי של ארנה
הוקרה הקדמה שני דורות יומני קוציקה קישורים

כיצד למצוא כלב שהלך לאיבוד
מאת צבי יוליאן רובין

כשחזרנו לפני כמה שנים בפורים, בערב, הביתה ז'וז'ו, כלבת הפינצ'ר המעורבת שלנו, נעלמה כלא היתה.

זה לא כל כך הפתיעה אותנו שכן ז'וז'ו היתה אתלטית וזריזה בצורה מדהימה – היא טיפסה על חומות ועצים וזחלה מתחת לגדרות. למרות שחסמנו כל פרצה אפשרית בגדר ואפילו גזמנו עצים, כל מאמצינו למנוע ממנה לצאת לטיול מדי פעם בשכונה עלו בתוהו.

ז'וז'ו - כלבת הפינצ'ר שלנו בת 8

מה שכן הפתיעה אותנו זו העובדה שלא מצאנו אותה רובצת ליד דלת ביתנו או משוטטת בסביבה כמו שקרה לא פעם בעבר. מיד צצה לה המחשבה המטרידה שז'וז'ו נבהלה מחזיזי הפורים, שילדים השליכו בסביבה או בזדוניות לגינתנו, וברחה בבהלה, וכתוצאה מכך איבדה את האוריינטציה ואת היכולת לחזור בכוחות עצמה ואם לא נמצא אותה במהירות היא עשויה למצוא את עצמה בסכנה גדולה שכן היא גדלה בתנאי שבי, אצלנו בגינה, ומעולם לא למדה להסתדר בכוחות עצמה – לחפש מזון ולהיזהר ממכוניות. מאחר שמצבה הנפשי דמה לזה של נפגעי חרדה או הלומי קרב הנתונים בטראומה היה ברור לנו שאם לא נעשה מעשה אז הסיכויים לראות שוב את ז'וז'ו שלנו שואפים לאפס.

בני, רון, ואני חיפשנו אחריה בכל פינה בשכונה והצצנו לכל גינה בתקווה שאולי איזה ילד לקח אותה או אולי היא מסתתרת באיזו פינה אך לשווא.

פרסמנו מודעה במקומון עם תמונה והבטחה לתמורה ומלבד שתי קריאות סרק לא יצא מזה דבר. מאחר שידענו שכלבים במצבה יכולים להגיע די רחוק הרחבנו את חיפושנו לשכונות מרוחקות, פארקים, גנים ציבוריים ובתים פרטיים תוך שאנחנו קוראים בשמה - אך לשווא.

נסענו בכבישים כי חששנו שאולי נדרסה אך רווח לנו כשלא נתקלנו בשום גוויה מרוחה על הכביש. פנינו לכלביה העירונית ובין הכלבים שהובאו לשם נמצאה איזו פינצ'רית קטנה שמאוד דומה ואפילו היה לה קולר דומה ולרגע נתמלאנו בתקווה אך, לצערנו, מבט קרוב הבהיר לנו שזו לא היתה ז'וז'ו.

לאחר כשבוע וחצי של חיפושים השלמנו עם כך שז'וז'ו שלנו לא תחזור כל כך מהר ואולי איבדנו אותה לתמיד.

רצה הגורל וכעבור מספר ימים בני הגדול אודי הלך לבקר חבר בשכונה מרוחקת מביתנו. הוא התקשר בהתרגשות ובישר שראה איזו כלבת פינצ'ר קטנה בצבע בז' הדומה להפליא לז'וז'ו, שבאה לקראתו בכשכושי זנב, אך הוא לא כל כך היה בטוח בזיהוי מאחר שהוא כבר מספר שנים לא גר איתנו בדימונה והוא הכיר אותה בצורה שטחית. מסרתי לו מספר סימני זיהוי כמו אוזן ימין שמוטה וקולר אדום עם פס צהוב באמצע וכשהתקבלה תשובה חיובית, ליבנו החסיר פעימה. עלינו למכונית ונסענו לשם במהירות.

לשמחתנו כי רבה זו היתה אכן ז'וז'ו יקירתנו אבל היא היתה כחושה וניכר שלא אכלה זמן רב. היא התנהגה באופן מוזר ונרתעה כשניסינו ללטפה וכשהבאנו אותה הביתה היא סירבה לאכול אפילו את המאכלים האהובים עליה.

לרגע התעוררו החששות שאולי טעינו בזיהוי והיא בכל זאת לא ז'וז'ו שכן יש הרבה פינצ'רים דומים בצבע בז' ואפילו עם אוזן שמוטה. אמנם אפשרות זו לא נראתה סבירה אך בכל זאת לקחנו אותה למחרת לווטרינר העירוני שבדק את השבב האלקטרוני והודיענו שזו אכן ז'וז'ו - האבדה נמצאה.

לאחר מספר ימים ז'וז'ו חזרה לעצמה ובא לציון גואל.

עברנו חוויה קשה שכן ז'וז'ו היתה חלק בלתי נפרד מחיינו ואם ילדים קטנים היו מעורבים בכך (מה שלא היה המצב) אז יכולנו להיקלע למצוקה הרבה יותר גדולה.

שאלנו את עצמנו למה חיפושינו העלו חרס והאם בכלל חיפשנו בצורה הנכונה כי ברור הוא שלנו היה יותר מזל משכל.

החלטתי לגלגל (לחפש בגוגל) כיצד ניתן למצוא כלב שהלך לאיבוד ואלו התוצאות שהעליתי בחכתי:


כיצד למצוא כלב שהלך לאיבוד

הסיבה המרכזית שכלב הולך לאיבוד זו פשוט פרצה בגדר או דלת פתוחה וגורם נוסף המונע מכלבך לחזור הביתה. יכול להיות שכלבך איבד את דרכו, מישהו לקח אותו או לצערנו נדרס.

סיבה נוספת יכולה להיות שכלבך נבהל ממשהו כמו חשיפה לחזיזים או רעשים חזקים אחרים בסביבה. כלב מבוהל יכול לברוח למרחקים ולאבד את חושי הריח והכיוון. כלבים מפוחדים יכולים להסתתר במקומות מוזרים ואפילו עשויים להתקשות בזיהוי בעליהם מה שיכול להקשות על מציאתם. כלב מפוחד יכול לקפוץ גדרות שבמצב רגיל הוא לא יכול וגם לא רוצה לעשות.

ובכן, כלבך נעלם כלא היה – מה אתה יכול לעשות כדי למצוא אותו?

זכור, הזמן הוא קריטי שכן כלבך יכול למצוא עצמו בקלות בסכנה גדולה. ככל שאתה דוחה את החיפוש כך קטנים הסיכוי למצוא אותו בריא ושלם – התחל את החיפוש מיד.

אם ביתך מאובטח במצלמות אבטחה בדוק אותן, יתכן שכלבך משוטט בלילות ליד ביתך והמשמעות היא שהוא עדיין בסביבה.

תחשוב אם יתכן שמישהו גנב לך את הכלב – האם למישהו היתה סיבה לעשות את זה? אם כלבך בעל ערך אז יש סיכוי גדול יותר שתסריט כזה אפשרי. תחשוב אם למישהו יש סיבה להתנקם בך או באחד מבני משפחתך.

אם מצאת פרצה בגדר גינתך, אז זוהי קרוב לודאי הדרך שבא כלבך נמלט – תקן את הפרצה מיד עוד לפני שמצאת את כלבך האהוב.

התחל בחיפושים בסביבתך הקרובה – פארקים וחצרות בתים, במיוחד כאלו ששם כלבך נהג לבלות מדי פעם או היה לו חבר להתרועע.

הודע לגנן שלך, לדוור, לעובדי הניקיון של העירייה שעובדים בסביבתך, שים תמונה על קיר המכולת השכונתית ולוחות המודעות ואל תשכח לפקוד את הכלבייה העירונית. בדוק בחנויות לחיות בית, אולי מישהו מכר להם את כלבך ותוכל לקנות אותו בחזרה. לך לווטרינר העירוני ולווטרינרים העובדים באופן פרטי שכן אנשים נוטים להביא אליהם חיות משוטטת או פגועות. אל תשכח להשאיר לכל הגורמים האלה את מספר השבב האלקטרוני של הכלב (בתקווה שיש לו כזה) ותמונה והתקשר אליהם באופן יומי או אפילו פעמיים ביום על מנת לברר אם האבדה נמצאה.

כמו כן יהיה עליך לפנות לעובדי אגף שפ"ע העירוני שאולי, לצערנו, הם אספו את גווית כלבך מהכביש בעקבות דריסה.

אם לא מצאת את כלבך, עקב מאמצים אלו, פרסם את תמונת כלבך במקומון, פליירים, לוחות מודעות, אתרים חברתיים כמו פייסבוק ואתרי אינטרנט המתמחים במציאת חיות מחמד שהלכו לאיבוד - עם תמורה קטנה למוצא הישר.

תמורת תשלום סביר חברת הדואר תחלק את הפלייר שלך לתיבות הדואר שבשכונתך.

לעולם אל תציע פרס כספי גדול שכן זה יכול לגרום לכך שינסו לרמות אותך או לדרוש יותר ויותר ואפילו יותר גרוע – לא לרצות בכלל להחזיר כלב יקר ערך שכזה.

אל תפרסם את כל הסימנים המזהים, כמו כתמים וצלקות, מאחר שהם הכרחיים לוידוא שאכן בידי המוצא הכלב שלכם ואין הוא מנסה לרמות או להשתעשע על חשבונכם.

לעולם אל תפרסם את שמך וכתובתך, לשם יצירת קשר טלפון ואמייל יספיקו - אתה הרי לא רוצה שזרים ומטרידים יגיעו לביתך עם כלבים זרים על מנת לדרוש את הפרס.

אם כלבך חברותי אז יותר קל לאתר אותו שכן הוא נמשך לבני אדם וכלבים אחרים ומסתובב בשטחים פתוחים. לעומת זאת כלב מסתגר באופיו מעדיף להסתתר מאחורי שיחים ומבנים וקשה יותר לאתרו.

אם כלבך קטן הוא יכול למצוא את דרכו לכל מיני מקומות מוזרים.

אם כלבך לא מעוקר או מסורס הוא יכול לשוטט למרחקים גדולים יותר.

שבב אלקטרוני ותגית הצמודה לקולר עם מספר הטלפון שלך יכולים להקל על מציאת כלב שהלך לאיבוד.

קח בחשבון שלכלבים יש חוש שמיעה מאוד מפותח ואם יש רעשים שכלבך רגיל אליהם - כאלה שצעצועיו או כלי האוכל שלו משמיעים, קח אותם איתך והשמע אותם כשאתה יוצא לתור אחריו.

מומלץ להניח בגדים, לא מכובסים, על גדרות גינת הבית או על עדן החלון ויתכן שכלבך, אם הוא עדיין משוטט בסביבה, עשוי להימשך אליהם. כמו כן קח בגדים אלה איתך כשאתה יוצא למסעות החיפושים שלך, יתכן שכלבך ימשך לריח המוכר בעזרת נחיריו הרגישים. כל האמור בפסקה זו נכון גם לגבי מאכלים מוכרים ואהובים על כלבך.

קח איתך פנס רב עוצמה לדרך שכן כלבים וחיות מחמד אחרות אוהבים להסתתר לעיתים במקומות חשוכים.

ניתן להשתמש במשרוקית כלבים כדי למשוך את תשומת ליבו של כלבך. משרוקית כזו משמיעה צלילים גבוהים הנשמעים הרבה יותר טוב על ידי כלבים וחתולים ובקושי רב על ידי בני אדם.

התחל את חיפושיך בסביבה הקרובה שכן כאן הסיכויים יותר גדולים למצוא את האבדה ורק לאחר מכן הרחב בהדרגה את מעגל חיפושיך למקומות מרוחקים יותר.

אם כל מאמציך לא נשאו פרי תמיד תוכל לשכור את שירותיו של בלש המתמחה באיתור חיות מחמד שהלכו לאיבוד, אך קח בחשבון ששירות כזה כרוך בהוצאה כספית ניכרת.

קרא מאמר זה באנגלית

יומני קוציקה
פיסות מחייהם של שלושה כלבים הגרים בגינה אחת וחברים נוספים ההולכים על ארבע וגם על שתיים
קוציקה בת חצי שנה

ארכיון

הערות ושאלות ניתן להפנות ל:
rubin.tzvi@gmail.com